Åpent møte 16. november 2011, kl 1900 på Røyneberg Kultursenter, Rogaland
Tema er:
Frå gammalt til nytt, ved Torild Ankersdatter Fossnes
Linforeningen vil ut i skolene, ved Gro Klev
Samarbeid med Jærmuseet på Kvia, Gro Klev
Torild Ankersdatter Fossnes vil fortelle frå boka ho nettopp har utgitt saman med Sigrid Bjørg Ramse. “Gulli veggane” – Folkedrakter frå Tovdal i Åmli.
Bakgrunnen for boka er tøy filler som isolasjonsmateriale rundt vindauge og dører som vart avdekka under restaurering på garden Tveit i Tovdal. Fragmentene er brukt til å gjenskape vakre drakter med bruk av riktig sømteknikk og snittforming. Det særegne med funnet er alle fragmenta etter barneklede. Arbeidet er illustrert med mange og vakre billete.
Torild har drive eiga verksemd i 15 år, har svenne- og mesterbrev som Kjole- og draktsyer, og har svennebrev som bunad tilverkar. Ho har gjennomgått studiet Drakt og samfunn, og vore rettleier for lærlinger. Ho var leiar for registreringar av klesplagg før 1900 i regi av Aust-Agder Kulturvernråd og kursleiar i bunadopplæring på Holmen gård.
Gro Klev er kasserer i Norges Linforening og har lang erfaring fra skolen. Hun vil orientere om hvordan en skal få mer kompetanse om lin i norsk skole og om samarbeide linforeningen har med Jærmuseet på Kvia for å dyrke lin.
Neste år ønskes alle nye og gamle medlemmer velkommen til Fredriksten festning i Halden. Sett av tiden 16.-18. mars.I tillegg til våre medlemmer, vil vi lørdag 17. mars invitere andre organisasjoner til en «markedsplass» hvor vi viser lin i forskjellige stadier.
Kasserna på festningsområdet gir gode muligheter både for overnatting med gunstige priser, god mat og møte og utstillingsvirsomhet. En arbeidsgruppe på fem personer er i gang med planleggingen.
Dette regner vi med å kunne tilby
Markedsplass for lininteresserte
Utstillinger av vevnader, gamle og nye tekstiler
Demonstrasjon av lintilberedning og utstyr
Vask og stell av lin
Salg av linprodukter
Besøk i «linmuseet » i Råde
Foredrag om gamle kinesiske drakter
17-hundretallsaften, festmiddag i Kongshallene i festningen
Muligheter for omvisninger i historiske Halden
(Festningen, Rød herregård, Byvandring)
Diskusjon om foreningens arbeid framover
Årsmøte
Vi kommer tilbake med mere informasjon og muligheter for påmelding etter hvert.
Norges Linforening er en landsdekkende forening og har årsmøtet som den eneste felles samlingen i løpet av året. Denne gangen satte vi oss stevne i Vejle i Danmark 24.- 27. mars. 26 medlemmer deltok, de fleste var fra Vestlandet og Østlandet.
I tillegg til foreningssaker, besøkte vi Fyn med Hörvævsmuseet på Krengerup og Håndarbeidsmessen » – i tråd med tiden” i Middelfart.
Hörvævsmuseet på Krengerup er bygd opp rundt tidligere Tommerup væveri, hvor direktøren Kurt Reindel ga sine Jaquard-vever og utstyr til museet. Ved hjelp av midler fra ulike fond, ble museet opprettet i 1993-1995 og drives av frivillige. De fleste er pensjonister som bruker mye av sin tid til å demonstrere og presentere lin- og veveprosessene. I tillegg viser museet manuell dyrking og beredning av lin og håndvever.
Medlemmene i linforeningen i Rogaland hadde møte 17.november 2010.
Olaug Sola Ravndal og Målfrid Husebø arrangerte og hadde fått husflidskonsulenten i Vest Agder, Kathrine Bringsdal til å komme og fortelle om naturfibre.
Imponerende var det at hele femten linentusiaster hadde funnet veien til Røyneberg denne kvelden.
Det ble en lærerik og fin kveld!
Naturfibre er ikke bare ull og lin. Det ble vi fort minnet om da Kathrine begynte å vise eksempler og fortelle om hvordan vi utnytter naturen til tau og tekstil i forskjellige kvaliteter. Hun fortalte med stor iver om lindebast som blant annet tidligere ble brukt til veving av tepper. Vi fikk se Kathrine rive av barken på et felt lindetre. Det er mellom barken og veden vi finner basten, Katrine dro av lange remser av bast etter at barken hadde ligget og godgjort seg i bekken i en periode. Inn mot veden ligger den fineste basten. En kan spinne basten til tråd eller bruke den som den er til tau og veving.
Katrine fortalte også om silke og viste oss eksempler på forskjellige kvaliteter. Å kjøpe silke i Thailand, hadde Katrine erfart, er ikke enkelt. Ofte er renningen syntetisk, og det ser du kun ved en brennprøve! Hun gav oss et lite innblikk i hvilke store kunnskaper og erfaringer hun har. Hun hadde blant annet vært på silkekokong jakt i Afrika og hadde eksempler på villsilke som vi fikk se og kjenne på.
Hun hadde også med kapok. Disse frøene kommer fra et tropisk tre og ligner nærmest på en tykk banan. Inni ligger ullen som tidligere ble brukt i redningsvester, fyll i soveposer og til veving. Dette var en ny fiber for meg å bli kjent med. Overskåret kapok-belg som viser frøhårene.
At viskose også er en naturfiber hadde jeg fortrengt. Men jeg husker godt at viskose ble flittig brukt når vi skulle ha fôrsilke til kjolene våre før i tiden.
Som en kan forstå, hadde Katrine mye å fortelle om. Hun snakket selvsagt om lin, ull og hamp også. En oppfordring må være at andre lingrupper rundt vårt vidstrakte linland bør invitere Katrine til å fortelle om naturfibre.
Siste kommentarer